Vaikų burnos higiena

Vaikų burnos higiena

Vaikų odontologų teigimu, burnos higiena būtina rūpintis nuo dienos, kai išdygsta pats pirmasis dantukas, vadinasi vaikų burnos higiena rūpintis būtina nuo ankstyvos vaikystės.

Kai kurios dantų ligos, pavyzdžiui, periodontitas, pasireiškia gerokai vėlesniame amžiuje ar net senatvėje, tačiau ėduonis (labiausiai paplitusi dantų liga) gali kamuoti jau nuo pačių jaunaučių dienų. Šią ligą sukelia burnoje esančios bakterijos, kurių burnoje galima rasti apie 600 skirtingų rūšių. Tiksliau kalbant, bakterijos gyvena apnašose, kurios netaisyklingai valant dantis pasilieka ant jų, dauginasi ir ardo dantuką. Bakterijoms ypač patinka saldus maistas, kuriame gausu angliavandenių, o kaip žinoma, vaikai – didžiausi saldumynų mėgėjai, todėl atsirasti ėduoniui sudaromos palankiausios sąlygos. Išvengti ėduonies galima tik taisyklingai ir reguliariai valant dantis, kuo ankstyvajame amžiuje turi rūpintis tėveliai.

Vaikų burnos higiena iki šešerių ar septynerių metų yra tėvelių reikalas. Tik tuomet, kai vaikas išmoksta rašyti, jo judesiai tampa pakankamai koordinuoti, kad galėtų užsiimti taisyklingu dantų valymu. Tėvai dažniausiai pratina vaikus tą daryti žymiai anksčiau. Žinoma, tai nėra draudžiama, vaikas gali pratintis ir mokytis dantis valyti pats, tačiau visą dantų valymo procesą užbaigti turėtų suaugusieji. Vaikų odontologai teigia, kad net patys pirmieji dantukai turi būti valomi nuo apnašų, tik tokiu atveju turi būti naudojamas ne dantų šepetėlis, o švarus audeklas. Pasak specialistų tai turėtų būti daroma du kartus: atsikėlus ryte ir vakare prieš einant miegoti.

Taip pat svarbu paminėti, kad nuo pat mažens tėvai turėtų riboti cukraus kiekį vaiko maisto racione, pavyzdžiui, saldžias arbatas ir gėrimus keisti vandeniu, šokoladuką į obuolį, saldainį į pastilę.

Taip pat tinkamai vaikų burnos higienai neigiamą poveikį daro pernelyg dažnas užkandžiavimas, kadangi taip burnoje nuolat yra susikaupusios rūgštys, kurios prisideda prie dantukų ardymo.

Išdygus pirmiesiems pieniniams krūminiams dantims (1 – 1,5 metų), tėveliai turėtų vaikui nupirkti dantų šepetėlį, kuris turėtų būti minkštas, nedidelis ir suapvalinta galvute. O sulaukus dvejų metų, tinkamai vaikų burnos higienai jau galima naudoti ir vaikišką dantų pastą.

Kai vaikui išdygsta pirmasis dantukas, tuomet turėtų būti planuojamas ir pirmasis vizitas į odontologo kabinetą. Vaikų odontologas apžiūrėjęs patars, kokia priežiūra būtų tinkamiausia vaiko burnos higienai. Toks apsilankymas taip pat po truputėlį pratina vaiką prie odontologo kėdės, kad ateityje nekamuotų didelė baimė.

Draugai